E-Edition | The Peach List | Shopper | Observer/Advocate

News and Sports from Windom, MN and surrounding areas | Windom, MN




weather sponsored by


Advanced Search
search sponsored by



The Dish
Advertising
Legals
Help Wanted
Auctions
Weather
Area Churches
Area Sports Schedule
Windom Schools
Social Scene
Citizen Photos
Classmates
Community Calendar
Cottonwood County Sheriff





home : sports : sports May 24, 2016


5/15/2014 8:56:00 AM
Section 3A baseball schedule set
Section 3AA seeds Monday
Pairings for the Section 3AA baseball tournament will be announced Monday, as seeding for the section has not been compiled yet.

Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove plays in the north half of the section.

Pairings will be posted as soon as they are available.


Windom was seeded second and Mt. Lake Area fourth in the south half of the upcoming Section 3A baseball tournament, which begins with pigtail-round games on May 21.

Windom opens the tournament May 24 by hosting either Russell-Tyler-Ruthton or Edgerton/Southwest Minnesota Christian at 11 a.m. The winner will face either Adrian or Wabasso at 3:30 p.m. that day.

MLA will take on fifth-seeded Murray County Central at 1 p.m. in Springfield. The winner plays again immediately against either top-seeded Springfield, eighth-seeded Tracy-Milroy-Balaton or ninth-seeded Southwestern United.

Baseball Section 3A

Pigtail Round: May 21
#9S Southwestern United at #8 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy), 5 p.m.
#10S Russell-Tyler-Ruthton at #7S Edgerton/Southwest Minnesota Christian (Edgerton), 5 p.m.
#9N Dawson-Boyd at #8N Yellow Medicine East (Granite Falls), 5 p.m.

First Round: May 24
SWU/TMB winner at #1S Springfield, 11 a.m.
#5S Murray County Central vs. #4S Mt. Lake Area, 1 p.m. at Springfield
RTR/ESWC winner at #2S Windom, 11 a.m.
#6S Wabasso vs. #3S Adrian, 1 p.m. at Windom
DB/YME winner at #1N MACCRAY (Raymond), 11 a.m.
#5N Renville County West vs. #4N Minneota-Lincoln HI, 1 p.m. at Raymond
#7N Canby at #2N Lac Qui Parle Valley (Madison), 11 a.m.
#6N Central Minnesota Christian vs. #3N Lakeview, 1 p.m. at Madison

Second Round: May 24
South games at Springfield and Windom, 3:30 p.m.
North games at Raymond and Madison, 3:30 p.m.

Semifinals: May 27
Games at Granite Falls, 5 p.m. and 7 p.m.

Losers bracket: May 27
Games at Montevideo and Windom, 5 p.m.

Losers bracket: May 29
Games at Granite Falls, 5 p.m. and 7 p.m.

Winner's bracket finals: May 31 at Granite Falls
12 p.m.

Loser's bracket: May 31 at Granite Falls
2 p.m.

True Second Game: June 3 at Marshall
Game at 5 p.m.

Section finals: June 5 at Site TBA
5 p.m. game
7 p.m. game (if needed)








ObituariesClassifiedsOpinionColumnsThe DishLegalsContact UsHelp WantedAuctionsCitizen PhotosWedding Planner


Birth, Engagement & Wedding Announcement Forms | Area Classified Ads | Current News | Life

 

Copyright © 2016 Citizen Publishing Co. All Rights Reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed. 
P.O. Box 309, Windom, MN 56101 507-831-3455

 


Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved