E-Edition | The Peach List | Shopper | Observer/Advocate

News and Sports from Windom, MN and surrounding areas | Windom, MN




weather sponsored by


Advanced Search
search sponsored by



The Dish
Advertising
Legals
Help Wanted
Auctions
Weather
Area Churches
Area Sports Schedule
Windom Schools
Social Scene
Citizen Photos
Classmates
Community Calendar
Cottonwood County Sheriff





home : sports : sports June 24, 2016


10/16/2013 12:21:00 PM
Eagles seeded third in 2A South
Section 2A volleyball schedule
Section 2A
Pigtail Round: Oct. 21
#9S Madelia at #8S Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville), 7 p.m.
#11S Truman at #6S Alden-Conger (Alden), 7 p.m.
#10S Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain at #7S Mt. Lake Area, 7 p.m.
#9N Nicollet at #8N Cleveland, 7 p.m.
#11N Cedar Mountain-Comfrey at #6N Springfield, 7 p.m.
#10N Sleepy Eye at #7N Sleepy Eye St. Mary's, 7 p.m.

Sub-Section Quarterfinals: Oct. 24
Madelia/JWP winner at #1S Martin County West (Trimont), 7 p.m.
#5S St. Clair at #4S United South Central (Wells), 7 p.m.
Truman/AC winner at #3S Windom, 7 p.m.
MLGHEC/MLA winner at #2S Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal), 7 p.m.
Nicollet/Cleveland winner at #1N Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector), 7 p.m.
#5N Minnesota Valley Lutheran at #4N New Ulm Cathedral, 7 p.m.
CMC/Springfield winner at #3N Mankato Loyola, 7 p.m.
SE/SESM winner at #2N BOLD (Olivia), 7 p.m.

Section Quarterfinals: Oct. 29
South semifinals at St. James, 6 p.m. and 7:30 p.m.
North semifinals at Gaylord, 6 p.m. and 7:30 p.m.

Sub-Section Finals at Mankato West HS, Oct. 31
South finals, 6 p.m.
North finals, 7:45 p.m.

Section Finals at GAC (St. Peter): Nov. 2
Section finals, 6 p.m.


The Windom Eagle volleyball team was seeded third in the south sub-section of the upcoming Section 2A tournament, while Mt. Lake Area was the seventh seed in the sub-section.

The Section 2A Tournament begins Oct. 21 with pigtail-round matches.

MLA will open the playoffs on Oct. 21 when it hosts 10th-seeded Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain, at 7 p.m. in Mt. Lake. The winner advances to action on Oct. 24 at second-seeded Lake Crystal-Wellcome Memorial.

Windom opens the tournament Oct. 24 at 7 p.m. by hosting the winner of Monday's match between sixth-seeded Alden-Conger and 11th-seeded Truman.

Martin County West was the top seed in the south sub-section while Buffalo Lake-Hector-Stewart was the top seed in the north.








ObituariesClassifiedsOpinionColumnsThe DishLegalsContact UsHelp WantedAuctionsCitizen PhotosWedding Planner


Birth, Engagement & Wedding Announcement Forms | Area Classified Ads | Current News | Life

 

Copyright © 2016 Citizen Publishing Co. All Rights Reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed. 
P.O. Box 309, Windom, MN 56101 507-831-3455

 


Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved