E-Edition | The Peach List | Shopper | Observer/Advocate

News and Sports from Windom, MN and surrounding areas | Windom, MN




weather sponsored by


Advanced Search
search sponsored by



The Dish
Advertising
Legals
Help Wanted
Auctions
Weather
Area Churches
Area Sports Schedule
Windom Schools
Social Scene
Citizen Photos
Classmates
Community Calendar
Cottonwood County Sheriff





home : sports : sports May 25, 2016


5/15/2013 1:16:00 PM
Eagle softball seeded sixth
MLA seeded seventh in 2A
Mt. Lake Area received the seventh seed in the Section 2A fastpitch softball playoffs.

The Wolverines will open the playoffs May 21 at Welcome against 10th-seeded Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain. The winner plays again right away against second-seeded Martin County West.

Mankato Loyola was the top seed in the south sub-section while Lester Prairie/Winsted Holy Trinity was the top seed in the north.

Fastpitch Section 2A

Pigtail Round: May 21
#9S Janesville-Waldorf-Pemberton vs. #8S United South Central, 5 p.m. at Mankato
#10S Martin Luther/Granada-Huntley-East Chain vs. #7S Mt. Lake Area, 5 p.m. at Welcome
#9N Mayer Lutheran vs. #8N Buffalo Lake-Hector-Stewart, 5 p.m. at Lester Prairie
#10N Comfrey-Cedar Mountain vs. #7N Cleveland, 5 p.m. at Sleepy Eye

First Round: May 21
JWP/USC winner at #1S Mankato Loyola, 6:30 p.m.
#5S Nicollet at #4S St. Clair, 5 p.m.
MLGHEC/MLA winner at #2S Martin County West (Welcome), 6:30 p.m.
#6S Madelia-Truman at #3S Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal), 5 p.m.
ML/BLHS winner at #1N Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie), 6:30 p.m.
#5N Sleepy Eye at #4N Springfield, 5 p.m.
CCM/Cleveland winner at #2N Sleepy Eye St. Mary's, 6:30 p.m.
#6N Minnesota Valley Lutheran at #3N New Ulm Cathedral, 5 p.m.

Second Round: May 23
Games at higher seeds, 5 p.m.

Losers bracket: May 25 at Caswell Park (North Mankato)
Games at 10 a.m.

Semifinals: May 25 at Caswell Park (North Mankato)
Games at 10 a.m.

Losers bracket: May 25 at Caswell Park (North Mankato)
Games at 12 p.m.

Winner's bracket finals: May 25 at Caswell Park (North Mankato)
Game at 2 p.m.

Loser's bracket: May 28 at Caswell Park (North Mankato)
Game at 5 p.m.

True Second Game: May 28 at Caswell Park (North Mankato)
Game at 7 p.m.

Section finals: May 30 at Caswell Park (North Mankato)
5 p.m. game
7 p.m. game (if needed)


The Windom Eagle fastpitch softball team was seeded sixth in the south half of Section 3A.

The Eagles will open the playoffs May 21 against third-seeded Murray County Central in a game at 4:30 p.m. in Wabasso.

Wabasso was seeded second, and will host either seventh-seeded Southwestern United or 10th-seeded Red Rock Central at 3 p.m. on the 21st. RRC will open the playoffs May 17 with a pigtail-round game against SWU at Okabena.

Tracy-Milroy-Balaton was seeded first in the south sub-section while Kerkhoven-Murdock-Sunberg was seeded first in the north.

Fastpitch Section 3A

Pigtail Round: May 17
#9S Russell-Tyler-Ruthton at #8S Lakeview (Cottonwood), 4:30 p.m.
#10S Red Rock Central at #7S Southwestern United (Okabena), 4:30 p.m.
#9N Renville County West at #8N Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville), 4:30 p.m.

First Round: May 21
RTR/Lakeview winner at #1S Tracy-Milroy-Balaton, 3 p.m. at Tracy
#5S Adrian vs. #4S Edgerton/Southwest Christian, 4:30 p.m. at Tracy
RRC/SWU winner at #2S Wabasso, 3 p.m.
#6S Windom vs. #3S Murray County Central, 4:30 p.m. at Wabasso
RCW/CGB winner at #1N Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Murdock), 3 p.m.
#5N Wheaton-Herman-Norcross vs. #4N Lac Qui Parle Valley, 4:30 p.m. at Murdock
#7N BOLD at #2N Dawson-Boyd (Dawson), 3 p.m.
#6N MACCRAY vs. #3N Ortonville, 4:30 p.m. at Dawson

Second Round: May 21
Games at Tracy and Wabasso, 6 p.m.
Games at Murdock and Dawson, 6 p.m.

Losers bracket: May 25 at Cottonwood
Cross-Bracket games, 11 a.m.

Semifinals: May 25 at Cottonwood
Cross-Bracket games, 12:30 p.m.

Losers bracket games: May 25 at Cottonwood
Games at 2 p.m.

Winner's bracket finals: May 25 at Cottonwood
Game at 3:30 p.m.

Loser's bracket: May 28 at Marshall
Game at 5 p.m.

True Second Game: May 28 at Marshall
Game at 6:30 p.m.

Section finals: May 30 at Marshall
5 p.m. game
7 p.m. game (if needed)








ObituariesClassifiedsOpinionColumnsThe DishLegalsContact UsHelp WantedAuctionsCitizen PhotosWedding Planner


Birth, Engagement & Wedding Announcement Forms | Area Classified Ads | Current News | Life

 

Copyright © 2016 Citizen Publishing Co. All Rights Reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed. 
P.O. Box 309, Windom, MN 56101 507-831-3455

 


Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved